Nu när det är kräftskivetider vill jag påminna om en artikel jag skrev på ÖT för en tid sedan om muscadetvin och som prenumeranter kan läsa i sin helhet här.
Muscadet är ett vitt vin från regionen kring Nantes i Loiredalen. Det har inget som helst att göra med söta viner gjorda på Muscat eller Moscatel utan görs på druvan Melon de Bourgogne som ger torra, fräscha viner.
Vinet får ligga på sin jästfällning hela vintern innan den sätts på flaska utan att filtreras, tidigast i mars året efter skörden. Jästresterna ger lite mer fetma och jästiga brioche-toner åt vinet, och ibland kan det finnas lite kolsyrebubblor kvar. En viss sälta gör att vinet går så bra ihop med allt som kommer från havet.
Muscadetvinet Chateau du Cleray har jag fina minnen av. Det är en underbar plats, vinmakaren Pierre Jean Sauvion är en man som verkligen brinner för det han gör och det känns i hans viner.
Chateau du Cleray finns på vinlistan på Pavis som nyss annonserade om sina kräft- och räkaftnar, och muscadet rekommenderas till skaldjur så… Vad väntar ni på? Boka bord och plocka fram kräftbesticken nu bara!
Kommentera